ГоловнаМій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSЧетвер, 16.05.2024, 13:26

Олексіївський ліцей Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області

*ВІТАЄМО ВАС НА НАШОМУ САЙТІ!*ВІТАЄМО ВАС НА НАШОМУ САЙТІ!*ВІТАЄМО ВАС НА НАШОМУ САЙТІ!*
Меню сайту
ІНФОРМЕР
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 85
Розділи
Мої статті [84]
25-річчя виведення радянських військ з Афганістану [0]
До 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка [0]
Масова робота [41]
Відкриті уроки [9]
Відкриті уроки
Методична робота [13]
Документація
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Масова робота

Літературний колаж

                                              Літературний колаж

                           «З  днем народження, книго!»

Мета : ознайомити читачів з книгами-ювілярами 2013 року, сприяти формуванню інтересу та зацікавленості до книг та читання.

Обладнання: книжкова виставка-ювіляр «Дорога нам книжка кожна, нам без книг ніяк не можна», рекомендаційний список літератури « Книги-ювіляри»,

                       тлумачний словник , технічні засоби навчання.

 

 

                                                  Хід заходу.

  Радо вітаю всіх гостей, які завітали до бібліотеки. Книги , як і люди , мають свій рік народження . Сьогодні ми проведемо літературний колаж «З  днем народження, книго!» і познайомимось з віршами, оповіданнями, романами, які в 2013 році відзначають свою  ювілейну дату. Що таке колаж? Це прийом, який застосовують в мистецтві, коли на основу накладають матеріали, що різняться і кольором і матеріалом. У нас колаж літературний – мова йтиме про різні твори. Це  будуть дитячі книги, твори української, російської, світової літератури, звучатиме українська мова та русская речь. Всіх їх об'єднує одне – це книги -ювіляри. Звернемось до тлумачного словника: слово  «ювіляр»  в перекладі з давньоєврейської означає «баранячий ріг» , саме в нього сурмили один раз на 50 років. Ювілейна дата або річниця для книг – це кругла дата з року написання: 50, 85, 120, 205 років. Всі книги – ювіляри розміщено на книжковій виставці  « Дорога нам книжка кожна, нам без книг ніяк не можна», протягом уроку ми будемо з нею працювати.

   (ознайомлення з книжковою виставкою-ювіляром)

  ЇЇ величність книга! Ніщо за своєю силою не може зрівнятися з нею. В ній зібрано мудрість усього людства, яка передавалась з покоління в покоління і дійшла до наших днів. Сьогодні ми і познайомимось з творами-ювілярами року, їх авторами, будемо сприяти вашій зацікавленості книгами та читанням.

  Всіх, хто прийшов вітати іменинників запрошую -  сідайте зручніше, зараз ми будемо дізнаватись щось нове, пригадувати свої перші прочитані книги, плануватимемо  отримувати насолоду від читання книг, які читали ваші батьки і, напевно, дідусі та бабусі. Імена авторів, їх твори обов'язково треба згадувати, адже пройшли десятки, сотні років, а безсмертні творіння людської думки живуть поруч з нами на книжкових полицях. Допомагати мені будуть члени бібліотечного активу (представляє).

                        Давайте уявимо хоч на хвилину,

                        Що зникли газети, журнали і книги

                        Ніхто про поетів ніколи не чув,

                        І де Чебурашка з Хотабичем був.

                       Що ніби ніколи у цілому світі

                       Не знали дорослі, не знали і діти

                       Ні про Незнайку, ні Мийдодіра

                       Ні Гулівера, ні Буратіно.

                       Та  мабуть , не може і бути такого!

                       Тож здрастуй, розумне  та добреє слово!

                       Хай книги, як друзі заходять у дім

                       Читайте, читайте на радість усім!

     Хто ж вони, книги-ювіляри? Розпочати розповідь хочу з творів поетеси-ювілярки року , місяця. Це Леся Українка. (слайд: портрет  поетеси Лесі Українки)  В цьому році її збірці «На крилах пісень» (1893)  - 120  років. Саме в таку пору 25 лютого 1871 року у місті Звягелі народилася Лариса Петрівна Косач. Зростала у великій родині, мала братів Михайла та Миколу, сестер Оксану, Ольгу, Ізидору. Мати Олена Пчілка сама писала і перекладала дитячі твори. Чи не найбільшою родинною подією були літературні вечори. Леся рано навчилася грамоті, в 4 роки і теж захопилася літературою. Ще зовсім малою пішла з братом на Водохреще, з захопленням спостерігала за освяченням води, слухала пісні. Стояла і не відчувала тріскучого морозу, застудилась і тяжко захворіла. Відтоді тяжке захворювання мучило все її життя. Мріяла стати художником – бо гарно малювала, музикантом – бо мала неабиякий хист до музики. І незнала, що в серці вже поселилася Муза, що її поезії судилося стати окрасою української літератури.

                                (вірш   «Вечірня година»  )

   Рік за роком – життя. Лесина хвороба прогресувала. Лікарі радили лікуватись коло моря – Одеса, Крим, Єгипет. 30-літню війну вела Леся Українка з хворобою. І навіть в останні хвилини свого життя вона не покидала своєї єдиної зброї – поетичного слова. 

         (вірш «Гетьте думи»)                                                   

     В 1913 році в місті Сурамі (Грузія) зупинилось її серце.   Нікому з великої сім'ї Косачів не довелось дожити до глибокої старості. Михайло – фізик, письменник, раптово помер у Харкові, брат Микола помер у бідності, самотності, відірваний від близьких. Оксана назавжди поселилась поза межами країни – померла у Празі. А Ользі та Ізидорі довелось зазнати гіркого емігрантського хліба і смерті на чужині. Але нитки, що зв'язують нас з цією родиною не обірвались. І досі звучать чудові поетичні рядки Лесі Українки

       (вірш)

 

    Пропоную вам на деякий час повернутися  в дитинство і згадати свої перші прочитані книжечки. Вже 175 років крокує «Стійкий олов'яний солдатик»(1838) - безсмертне творіння Х.К.Андерсена. (слайд: портрет Андерсена) Проходять роки і століття, змінюється життя, залишаються в минулому покоління людей, але великі творіння надовго переживають своїх творців. Яскравим прикладом є твори Андерсена.  Які казки ще, крім ювіляра, можете згадати? (Снігова королева, Огниво, Дюймовочка, Гидке каченя, Принцеса на горошині та ін.) А може хтось згадає, скільки ж олов'яних солдатиків подарували хлопчику? (25)Твори Х.К.Андерсена займають своє почесне місце на виставці творів-ювілярів.

      Книги Самуїла Яковича Маршака – одні з найулюбленіших дітворою. (слайд: портрет С.Маршака) Він писав для дітей, навчав, допомагав рости, веселив і виховував. В 4 роки він вже робив перші віршовані спроби, а в 12 писав цілі поеми. Зовсім молодим поїхав вчитися до Англії в Лондонський університет. Живучи в Англії він познайомився і полюбив англійську поезію та став її перекладати. Під час Великої Вітчизняної війни в Краснодарі він організував «Дитяче містечко» , де були класи, майстерні, гуртки і навіть дитячий театр, для якого він писав п’єси-казки. З тих пір і почалась його дружба з дітьми. В своїх творах він навчав  бути чесними, добрими, сміливими. Його «Детки в клетке» було написано 90 років тому в 1923 році і займають почесне місце на нашій виставці.  Давайте згадаємо його літературні рядки.

                                       Гра «Згадай героя»

          Жил человек рассеяный………на улице Бассейной.

          Собирались лодыри на урок, а попали лодыри на ...каток.

          Тили – тити- тили-бом, загорелся кошкин …..дом

          И ежели вы вежливы, то сидя на уроке, не будете с         

          товарищем трещать,              

           Как две……….сороки.

       Корній  Іванович Чуковський – одна з найцікавіших постатей у світовій літературі ХХ століття.

( слайд: портрет  К.Чуковського) Чуковський – один з найперших поетів, чиї вірші пізнають діти в ранньому дитинстві. Справжнє імя  письменника – Микола Васильович  Корнійчуков. Народився в бідній сімї, але добре вчився і дуже любив літературу. Він відомий і як письменник, літературний критик, перекладач. Найвагоміша частка творчості належить дитячим творам. В цьому році ювілярами є відомі твори: 90-річчя відзначають «Мийдодір», «Муха –Цокотуха». Давайте разом згадаємо  відомі вам поетичні  рядки:

Муха –Муха –цокотуха…. позолоченое брюхо.

Ехали медведи на велосипеде, а за ними ….кот задом наперед.

Рано утром на рассвете…..умываются ….котята….

Ты один не умывался…. и грязнулею остался.

Добрый доктор…. Айболит, он под деревом сидит.

Молодці діти, ви зростали і виховувались на прекрасних зразках дитячої літератури.! Твори, які ми згадали займають своє місце на вистаці книг-ювілярів.

    Ми називаємо імена відомі, знані на літературних теренах, але на нашій виставці є зовсім невеликий за обсягом твір і його автор майже не відомий. Але ці віршовані рядки відомі всім без виключення – і дорослим і малим.

Зараз за вікном останні години календарної зими. Ця пора року пов'язана з численними новорічно-різдвяними святами.  Ми святкування проводимо з ялинкою. Говоримо «ялинка» і одразу згадуємо до болю знайому пісеньку. Яку? (діти відповідають) (слайд: звучить уривок «В лесу родилась…»(1903)     Ця чудова мелодія – теж ювіляр.(слайд: портрет Р. Кудашевої)

Віршованим рядкам, які було покладено на музику – 110 років. Вважалось, що вона народна. Та це зовсім не так. Автор Раїса Кудашева, донька службовця Московського поштамту. Працювала гувернанткою, потім вчителювала, була бібліотекарем. Кудашева не стала професійним поетом, хоч все життя писала вірші . Пісня «В лесу родилась елочка» часто друкувався в нотних виданнях без зазначення автора і лише в 1941 було названо автора тексту. Цей чудовий віршований твір теж на нашій виставці.

   Павло Прокопович Глазовий

(слайд: портрет П.Глазового) Називаємо це ім'я і одразу розуміємо, що буде смішно, весело, курйозно, дотепно. Його твору «Іванець-бігунець» (1963) -  50 років. Українці сміються відтоді, відколи себе пам'ятають, бо гумор, сміх є однією з найкращих рис.

                               (жарт  «Кум Кумко та кум Панько. Мед»)

          Називати ім'я поета –ювіляра та назву  зовсім не обов'язково. Достатньо прочитати декілька рядків: « Я вас любил, любов еще бьіть может в душе моей остыла не совсем …» (слайд: портрет О.Пушкіна) Звичайно ж – це улюблений поет О.С.Пушкін і його роман у віршах «Евгений Онегин». Вічну тему кохання так було оспівано поетом, що вона хвилює людські почуття і зараз – 180 років потому. Ювілярами є також казки Пушкіна «О рыбаке и рыбке», «О мертвой царевне и семы богатырях».  Пропоную вам стати учасниками міні-вікторини та пригадати поезію Пушкіна.

       Міні-вікторина «Сторінками  творів Пушкіна»

1.     Назвіть робоче місце «кота ученого»  (дуб)

2.     З якого металу був цеп, по якому він ходив?    ( з золота)

3.     З яким предметом полюбляла розмовляти цариця з « Казки про мертву царівну та сім богатирів»  (з дзеркальцем)

4.     Які ніжки були в хатинки на невідомих стежках?   (курячі)

5.     Яким імм пушкінського героя часом називають           ( Балда)

6.     В якому місті розташовано фонтан, який називають фонтаном сліз?  (в Бахчисараї)

      Молодці, діти. Ви знайомі з творчістю улюбленого поета!Ось його книги , що відзначають ювілей у цьому році.

 

         Автор книги, про яку ми будемо говорити зараз передбачив появу підводних човнів та авіації, звукового кіно і дальнобійної артилерії, польотів на Місяць і подорожей вглиб Землі. Хто цей письменник? Це Жуль Верн.(слайд: портрет Ж.Верна)  Його роману про відважних мандрівників  «Діти капітана Гранта» (1868) - 145 років, за мотивами роману знято прекрасний художній фільм ( слайд: музичний уривок з однойменного кінофільму).  Жуль Верн був з дитинства одержимий морем, він подолав не одну тисячу миль по морях і океанах. А ще частіше подорожував у своїй уяві.  На долю його твору випав рідкісний успіх, він породив безліч статей, перевидавався багато разів у багатьох країнах світу.  В різних широтах, морях, країнах побували безстрашні герої роману. А як у вас з географічними назвами? Пропоную прийняти участь у вікторині «Країни світу»

 

               !. Країна сонця, що сходить?  (Японія)

              2. Країна пірамід і Нілу?  (Єгипет)

              3. Держава в державі?  (Ватикан)

              4. Країна , яку шукав Колумб?  (Індія)

              5. Яка країна має на своєму прапорі листок клену?  (Канада)

Роман «Діти капітана Гранта» займає своє почесне місце на виставці книг-ювілярів.

   Сергій Єсенін.(слайд: портрет С.Єсеніна) Народився на Рязанщині, ріс здібним хлопцем, велику цікавість виявляв до читання. Читав не тільки вдень, а і вночі з коптилкою. Мав відмінну пам’ ять, знав багато віршів напам'ять. Свої перші поезії написав у 8 років. Навчався в церковно-учительській школі і саме тут він починає захоплюватись поезією і починає «свое сознательное творчество». Кожен поетичний рядок захоплює читача дивовижною гармонією думки та образу. Разом з тим вся його творчість зігріта глибоким ліричним почуттям. Його теплом та світлом наповнено і картини природи. Є щось надзвичайно рідне і близьке в пейзажній ліриці Єсеніна до того, що нас так хвилює в зображенні картин природи геніальних художників. Ювіляром цього року є прекрасний вірш «Береза» (1913), який було написано автором 100 років тому.

                                         (вірш «Береза»)

 

                         Я з цих країв, де сонце сходить в полі.

                         А вітер пестить яблунь пелюстки.

                         Постій-дивись, засоняшнилась доля

                         І хлопчиком побігла до ріки.

                        Я з цих країв, де в небо щохвилинно

                        Надривно лине   жайворонка спів.

                        Де соловей не спить…

                        Це ж Україна!..  Я з цих країв…

                                                               Володимир Нагорняк

Ці віршовані рядки якнайкраще підходять до постаті Василя Олександровича Сухомлинського – українського педагога, публіциста, поета, письменника.(слайд: портрет В.Сухомлинського) . За своє творче життя він написав 48 книг, 600 наукових статей, більш 1500 оповідань і казок для дітей. Його твори видані 59 мовами світу, їх вивчають у провідних університетах і педагогічних інститутах Європи. Найвідоміша книга  «Шлях до серця дитини»(1963) було написано 50 років тому, вона видавалась 55 разів 32 мовами  (показує на виставці), але й до цього часу думки відомого педагога є актуальними. Коли береш книгу до рук, одразу відчуваєш: на любові до дітей тримається світ, а її автор – вчитель, директор сільської школи – закоханий у свою роботу.

                          ( зачитується уривок з твору)

 Книзі Сухомлинський надавав величезного значення .Його думки з цього питання.

  «Читання – це праця, творчість, самовиховання твоїх духовних сил і волі.»

  « Незамінним джерелом знань невичерпним джерелом твого духовного багатства є книжка». «Серце віддаю дітям» займає почесне місце на виставці.

 

    Ювіляром року є відомий український поет Іван Петрович Котляревський.

(слайд: портрет І.Котляревського) .Народився в місті Полтава, отримав початкову освіту, потім навчався в місцевій духовній семінарії. Там він набув і розвинув навички віршування і красномовства. Уже тоді він виділявся з-поміж семінаристів неабияким поетичним хистом. Залишивши семінарію, Котляревський присвятив себе учительській праці. Працюючи приватним вчителем в одному з панських маєтків на Полтавщині, Іван Петрович мав достатньо часу для творчості. Саме тоді він і розпочав роботу над своєю «Енеїдою», до якої повертався упродовж всього життя, в цілому близько 26 років.  «Енеїді» (1798) Івана Петровича Котляревського – 215 років! Невмируща «Енеїда» найбільш уславила автора. За основу твору він взяв героїчну поему давньоримського Вергілія, античних героїв переодягнув в український одяг, змусив говорити і думати по-українськи, виклад подій пов’язав з українською історією, фольклором. Своїм твором Котляревський викликає в читачів захоплення своїм народом, красою звичаїв, багатством побуту та могутньою позитивною енергією. В усі часи українці пов’язували свій добробут зі смачною, ситною їжею, столом, що аж хитався від ваги паляниць, повних мисок і глечиків. Вашій увазі пропоную уривок з цього твору.

                           (уривок з поеми «Тут їли різнії потрави…»

Хочеться продовжити цю смачну тему і запропонувати вам літературне меню

                     1.  Салат «Приказковий»

 Вам треба назвати прислівя або приказку, в якій йшлося б про їжу та її споживання. Цей матеріал ви відшукали заздалегідь, попрацювавши в бібліотеці і зараз він вам стане у нагоді (діти називають приказки)

        Їжте та вмочайте , а за решту вибачайте.

        Їж та хвали, аби ще дали.

        На живіт не зважай , аби шкура витримала.

        Всяк ласий на чужі ковбаси.

        З дешевої рибки і юшка дешева.

       Голодному хліб на умі.

       Гречана каша сама себе хвалить.

                       2.  Борщ «Україномовний»

Хто є автором крилатих висловів?

«Учітеся, читайте, і чужому научайтесь й свого не цурайтесь».

                                                               Тарас Шевченко

 

«Можна все на світі вибирати , сину, вибрати не можна тільки Батьківщину»                                         Василь Симоненко

 

«Слово, чому ти не твердая криця, що серед бою так ясно іскриться? Чом ти не гострий, безжалісний меч, той, що здійма вражі голови з плеч?…»

                                                                Леся Українка

 

                              3.Котлети «Міфологічні»

                           Назвіть героїв міфів.

1 Він здійснив 12 подвигів (Геракл)

2 Богиня кохання (Афродита)

3 Син богині кохання (Амур, Ерос)

4 Герой із вразливою пятою (Ахіл)

5 Він тримав на плечах небо (Атлант)

                                4. Напій «Ерудит»

1 На якому материку стоїть наша школа? (Євразія)

2 Скільки літер має український алфавіт?(33)

3 Скільки хвилин триває 6 урок? (45)

4 Скільки груп крові? (4)

5 Що їсть узимку жаба?  (нічого)

6Де працював дядя кота Матроскіна? (на гуталіновій фабриці)

7Назвіть абревіатуру Міжнародної футбольної федерації (ФІФА).

Молодці! Справились з завданням.

Найбільшим захоплення Котляревського був театр. Пєс для театру на той час не вистачало. Так і з'явилась «Наталка Полтавка»(1838) – теж ювіляр 2013 року. Ці твори представлено на виставці.

  Всеволод Нестайко – унікальне явище в історичній долі українських книжок.(слайд: портрет В.Нестайка) Він єдиний із прозаїків, які писали тільки для дітей, упродовж більш як півстоліття залишається не лише найчастіше друкованим і тиражованим автором, а й найбільш читаним і реально затребуваним. Як же сталося, що твори для дітей стали провідними в творчості письменника? Ось як він пише сам. « Коли я був малим, то страшенно хотів швидше вирости і стати великим та дорослим. А сам був малий, худий та ще й рудий. Як вогонь червоний. Мене дражнили «Море горить», «Пожежна команда». І щоб швидше вирости я годинами стояв під дощем і спати лягав о сьомій. Отак у сні й нетерплячці я і не зогледівся, як виріс під два метри і перестав бути рудим І раптом збагнув, що даремно поспішав вирости, що дитинство – найпрекрасніша пора людського життя. І так мені захотілося повернутися назад! Та нема у часу дороги назад. І я почав повертатися подумки у дитинство – почав писати для дітей веселі та мудрі книги». Його ім’я стало візиткою української літератури для дітей, а твори визначені численними преміями і нагородами. А відомим «Тореадорам з Васюківки»(1973) - 40 років. За ці роки книга видавалась 32 рази. Знято художній фільм. До речі – зйомки проходили у нас на Харківщині. Книгу занесено до Особливого Почесного списку Х.К.Андерсена як один з найвидатніших творів сучасної дитячої літератури. «Тореадорам із Васюківки» - почесне місце на виставці ювілярів. І дай Боже Всевелоду Зіновійовичу ще довгих років життя і гарних книг!

     Скільки літературних творів ми сьогодні назвали! На жаль рамки академічної години не дозволяють розповісти про всі книги. На виставці представлено ще багато творів. 130 років виповнюється пригодницькому роману шотландського письменника Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів», в якому захоплююче розповідається про пошук скарбів на безлюдному острові.70 років тому побачила світ поетична казка «Маленький принц», написана французьким письменником, льотчиком Антуаном де Сент-Екзюпері. Книга, власноруч ілюстрована акварелями автора, вийшла друком у 1943 році у Нью-Йорку. Цей твір- казка про мужність і просу мудрість дитячої душі, такі важливі «недитячі» поняття як смерть і життя, любов і відповідальність, дружба і вірність. В присвяті до книги автор написав «…дорослі спочатку були дітьми, лише мало хто з них про це пам'ятає». Найповажніші за віком теж хочеться згадати. Ось я в руках тримаю книгу Франсуа Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель». Їй 480 років. Уявіть собі: в 16 столітті її тримали в руках такі ж як і ви хлопці та дівчата, вони могли жити в давній Франції чи  Німеччині. А ось «Повісті минулих літ» - 900! Уявіть собі – скільки років та століть промайнуло, скільки сталося подій! І як добре, що ми маємо змогу тримати ці книги в руках та вітати їх як ювілярів. Книжкова виставка, з якою ми сьогодні працювали, вмістила близько 60 відсотків книг, які є ювілярами і які є в фонді бібліотеки. Вони, безперечно, чекають на вас.                                                      

   Хто ж  відстежує , діти , ці книжкові дати? Це мої колеги – бібліотекарі. Вони працюють у Національній Парламентській бібліотеці та Національній бібліотеці  України для дітей . З цим матеріалом  можна познайомитись на сторінках спеціального періодичного видання – журналу «Шкільна бібліотека»  (показує)

   Зараз рубрика «Увага! Слово!» Ми разом пригадаємо значення  деяких слів, які сьогодні в ході розмови згадували: колаж, ювілей,колега, фольклор.

    Одній людині книги потрібні більше, іншій – менше. Але всім людям, всьому людству книги необхідні. Одна людина прожити без книг може. Погано, сумно, але може. А людство – ні. Адже не можна прожити без памяті, а книги – це память. Памятайте, хороша книга дає все: возвеличує, мобілізує. Навчає, дає відчуття прекрасного і навіть розважає. І я раджу вам – читайте! Для вас, восьмикласники, я склала рекомендаційний список літератури саме для вашої вікової категорії «Книги – ювіляри для мого читання», розмістіть його у класному куточку, звертайтесь до нього та приходьте до бібліотеки

(слайд: Читайте!)

  Читайте! Читайте! Побільше читайте!               

   Ви мудрійте і зростайте,

   Всім так знайомі та близькі слова                      

   наш урок запам'ятайте!

   Щоб в світі самого себе відшукати,                   

   хай здійсняться побажання,

   Потрібна своя голова.                            

   що стосуються читання,

   Щоб змогли ви досягти у майбутньому мети!

Категорія: Масова робота | Додав: School (06.02.2014)
Переглядів: 4189 | Коментарі: 7 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Годинник
ПОШУК
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Національна дитяча гаряча лінія

Національна дитяча гаряча лінія

Відділ освіти Краснокутської районної державної адміністрації

Краснокутська селищна рада


Copyright MyCorp © 2024